Наскоро ќе пристигне официјална потврда

Барса и Меси конечно се договорија, Лео прифатил двојно помала плата за да остане на Камп Ноу

Неколку извори од Шпанија пренесуваат дека Барселона и Лео Меси си подале рака за продолжување на соработката, станува збор за петгодишен договор со откупна клаузула од 600 милиони евра.

Барселона и Лео Меси си подале рака за нова соработка, ова попладнево го пренесоа неколку извори од Шпанија, официјална потврда може да пристигне утре или во петок.

Весникот пишува за петгодишна соработка со откупна клаузула од 600 милиони евра и драстично помала плата. Лео Меси прифатил околу 50% намалување на примањата и во првата сезона ќе добие 20 милиони евра, плус бонус за потпис на договорот.

Во втората година платата ќе му се зголеми, а Лео Меси ќе добие и опција да одлучи дали во 2023 (по крајот на втората сезона) ќе замине од Камп Ноу или ќе продолжи уште три години.

Во случај да реши да стави крај на авантурата и да се пресели во САД, ќе добие богат бонус за разделба.

Доколку реши да остане, платата прогресивно ќе му се намалува во останатите три сезони.

Ваквиот нетипичен договор е поради финансискиот фер-плеј во Шпанија. Барселона требаше да биде креативна, да најде начин како да ги задоволи барањата на Меси, а во исто време да ги испочитува и правилата на шпанската лига.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе