Проблем им прават правилата за финансиски фер-плеј

Барса и да сака не може да го избрка Куман, нема пари за нов тренер?!

Медиумите од Шпанија пренесуваат дека финансиите се една од причините зошто Роналд Куман се уште е на кормилото на Барса, „каталонците" нема да можат да го регистрираат новиот тренер поради правилата за фер-плеј.

Изминативе денови имаше многу гласини за иднината на Роналд Куман, по тешкиот пораз од Баерн Минхен во Лигата на шампиони, следуваа киксови против Гранада и Кадиз. Се пишуваше дека Холанѓанецот ќе добие отказ, но Жоан Лапорта не се реши на еден ваков чекор.

Барселона синоќа со 3-0 го совлада Леванте, па притисокот малку се намали. Последните информации велат дека Роналд Куман се уште е тренер поради финансиската ситуација на Камп Ноу, Барса нема пари да го избрка стратегот.

„Каталонците“ го надминуваат лимитот за плати поставен од Ла Лига, буџетот важи и за фудбалерите и тренерите, па наследникот на Роналд Куман нема да може да биде регистриран.

Барселона или ќе треба да ги зголеми приходи или пак да ја намали сметката за плати, и доколку ова не се случи, ќе биде многу тешко да се ангажира нов тренер.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе