Аргентинецот ќе добие нов договор

Барса го сака Меси до крајот на животот: И да му поставиме клаузула од едно евро, тој нема да замине!

Претседателот на Барселона, Жозеп Мариа Бартомеу вели дека пред истекот на неговиот мандат планира да го продолжи договорот на Лео Меси и да го задржи Аргентинецот до крајот на животот.

Лео Меси во 2017 ја продолжи верноста кон Барселона до 2021 и стана најплатениот фудбалер во историјата со годишни примања од околу 50 милиони евра.

Ова нема да биде последниот договор на Аргентинецот, од таборот на „каталонците“ изминатиов период често најавуваа дека сакаат да го задржат играчот до крајот на животот.

Ваквиот став уште еднаш сега го потврди првиот човек на клубот, Жозеп Мариа Бартомеу.

„Сакам да потпише до крајот на животот, тука престојува многу подолго отколку во Аргентина и не можам да ја замислам Барселона без Меси. Посакувам целата кариера да ја помине тука, како Пеле во Сантош. Пред да ми истече мандатот, сакам да ја проодлжам соработката со Меси“ – вели претседателот на Барса.

„Самиот Меси, а и сите во клубот се свесни дека тој целиот живот треба да биде поврзан со Барселона, како на професионално, така и на персонално ниво. Дури и да му ја поставиме откупната клаузула на едно евро тој нема да замине! Меси е Барса“.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе