Хрватот и Бразилецот привлекуваат голем интерес

Барса ги продава Ракитиќ и Кутињо, планира да прибере 150 милиони евра

Барселона ги ставила на продажба Иван Ракитиќ и Филипе Кутињо, Спорт пренесе дека цената на Хрватот е 50 милиони евра, а на Бразилецот 100 милиони евра.

„Каталонците“ планираат ова лето да се разделат со неколку фудбалери за да го наполнат буџетот и клубот да се доведе во подобра финансиска кондиција. Според пишувањата на Спорт, на продажба се ставени и две звучни имиња како Иван Ракитиќ и Филипе Кутињо.

Каталонскиот весник вели дека лидерите на Барса се решиле на еден ваков чекор бидејќи Хрватот и Бразилецот се играчи за кои има голем интерес ширум Европа и можат да донесат големи суми.

Иван Ракитиќ се проценува на околу 50 милиони евра, додека пак Филипе Кутињо двојно повеќе односно 100 милиони евра. Во моментов сепак нема конкретни понуди ниту за едниот ниту пак за другиот.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе