Договорот практично е склучен

Барса добива инјекција од 200 милиони евра, се продаваат 49% од „БЛМ“

Барселона е многу блиску до договор за продажба на 49% од компанијата „Барса Лајсенсинг & Мерчендајзинг" (БЛМ) во зделка вредна 200 милиони евра.

„Каталонците“ ќе си ја олеснат финансиската позиција во пресрет на летниот преоден рок и ќе имаат повеќе средства за плати и трансфери.

Како што пренесуваат медиумите од Шпанија, Барселона е многу блиску до договор за продажба на 49% од компанијата „БЛМ“.

Конзорциумот составен од Фанатикс и Инвестиндустријал ќе плати околу 200 милиони евра.

Зделката се крчкала уште во времето на претходното раководство на чело со Жозеп Мариа Бартомеу и сумата за која се преговарала била поголема, но со заминувањето на Лео Меси, се променила ситуацијата.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе