Историска одлука која не им се допаѓа на дел од фановите

Барса до крајот на годината го продава името на стадионот за 400 милиони евра

Медиумите од Каталонија пишуваат дека Барселона е во напредни преговори за продажба на името на стадионот, договор од кој се очекува да се инкасираат околу 400 милиони евра.

„Каталонците“ со години се обидува да најде спонзор со кој ќе се финансира проектот Еспаи Барса вреден 600 милиони евра, со кој треба да се реновира, прошири и модернизира Камп Ноу и неговата околина.

Последните информации велат дека Барселона е во напредни преговори со каталонската фармацевтска компанија Грифолс за брендирање на стадионот.

Се шпекулира дека преговорите се во напредна фаза и дека документите за соработката би требало да бидат потпишани до крајот на годината. За тоа што името Грифолс ќе стои покрај Камп Ноу, Барса треба да инкасира околу 400 милиони евра за 20 години.

Грифолс и во 2017 се споменуваше како можно ново име на стадионот на Барселона, но тогаш ваквите написи беа демантирани.

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе