ПРЕМИЕРЛИГА

Барнли го изненади Челси, шампионот со кикс уште на стартот (ВИДЕО)

Големо изненадување на стартот од новата сезона во Премиерлигата, Барнли славеше над шампионот Челси на Стемфорд Бриџ со 2-3

„Сините“ катастрофално ја започнаа новата сезона, средбата со Барнли ја звршија со двајца играчи помалку и загубија со 2-3.

Проблемите за шампионот започнаа во 14. минута, Гери Кејхил за еден неспретен старт доби директен црвен картон.

Гостите ја искористија предноста од играч повеќе и десет минути поведоа со голот на Воукс. До крајот на првиот дел, одбраната на Челси капитулираше уште два пати, па Барнли на пауза замина со високи 0-3.

Во второто полувреме, Алваро Мората погоди во 69. минута за својот деби гол во Премиерлигата и ја врати надежта кај домаќините. Но потоа следуваше нов пех, Фабрегас заработи втор жолт картон и беше испратен во соблекувална.

Сепак, и со двајца играчи помалку, Челси стигна до 2-3 во 88. минута. Мората одлични му асистираше на Давид Луиз, кој од пет метри ја затресе мрежата на гостите.

Но тоа беше се што направија избраниците на Антонио Конте и на крајот мораа да се помират со поразот.

Руни со гол на своето второ деби во дресот на Евертон донесе три бода за „Карамелите“, Хадерсфилд славеше со 0-3 на гостувањето кај Кристал Палас, а ВБА со минимални 1-0 го доби мечот со Борнмут. На средбата помеѓу Саутемптон и Свонси немаше голови.

Во Мексико, Индија и Турција, жените завршуваат трипати повеќе обврски поврзани со грижа од мажите.

Сега свесно или несвесно се оди во друг правец, сведувајќи ја  партијата  на ниво на  дебатен клуб.

Најчести места каде што може да се препознае (и шири) говорот на омраза на интернет се всушност онлајн медиумите кои дозволуваат простор за коментирање.