ПРЕМИЕРЛИГА

Барнли го изненади Челси, шампионот со кикс уште на стартот (ВИДЕО)

Големо изненадување на стартот од новата сезона во Премиерлигата, Барнли славеше над шампионот Челси на Стемфорд Бриџ со 2-3

„Сините“ катастрофално ја започнаа новата сезона, средбата со Барнли ја звршија со двајца играчи помалку и загубија со 2-3.

Проблемите за шампионот започнаа во 14. минута, Гери Кејхил за еден неспретен старт доби директен црвен картон.

Гостите ја искористија предноста од играч повеќе и десет минути поведоа со голот на Воукс. До крајот на првиот дел, одбраната на Челси капитулираше уште два пати, па Барнли на пауза замина со високи 0-3.

Во второто полувреме, Алваро Мората погоди во 69. минута за својот деби гол во Премиерлигата и ја врати надежта кај домаќините. Но потоа следуваше нов пех, Фабрегас заработи втор жолт картон и беше испратен во соблекувална.

Сепак, и со двајца играчи помалку, Челси стигна до 2-3 во 88. минута. Мората одлични му асистираше на Давид Луиз, кој од пет метри ја затресе мрежата на гостите.

Но тоа беше се што направија избраниците на Антонио Конте и на крајот мораа да се помират со поразот.

Руни со гол на своето второ деби во дресот на Евертон донесе три бода за „Карамелите“, Хадерсфилд славеше со 0-3 на гостувањето кај Кристал Палас, а ВБА со минимални 1-0 го доби мечот со Борнмут. На средбата помеѓу Саутемптон и Свонси немаше голови.

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе