Големо признание за македонскиот фудбалер

Барди во идеалниот тим од квалификациите за СП (ФОТО)

Големо признание за нашиот Енис Барди, тој се најде меѓу најдобрите 11 од мундијалските квалификации. 

Македонија направи историски успех, за првпат едни квалификации заврши на второто место и се пласираше во бараж за Светското првенство.
 
Овој успех донесе и индивидуално признание за Енис Барди кој се најде во идеалниот тим на квалификациите.
 
Тој има петта најдобра оценка на популарниот сајт „WhoScored“ во тимот на колото.
 
„Клучен играч на Македонија за второто место и пласман во баражот, Барди му се приклучи на Тадиќ во средниот ред во овој идеален тим. Страшен настап во убедливите 5-0 над Ерменија кога постигна хет-трик, но имаше несреќа да го заврши циклусот со само две асистенции и просек од 2,3 клучни додавања во меч. Барди играше добро за Македонија во текот на целите квалификации иако не ги одигра сите мечеви, во тимот влегува со оценка од 7,82“, стои во описот за Барди.
 
Голман во идеалниот тим е Бухел од Лихтанштајн, во централниот дел од одбраната се Мегваер (Англија) и Ван Дајк (Холандија), на бековските позиции се Кансело (Португалија) и Мае (Данска), во срцето на средниот ред покрај Барди е Тадиќ (Србија), на крилните позиции се Берхаус (Холандија) и Депај (Холандија), во нападот се Кејн (Англија) и Левандовски (Полска).
 

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе