Македонецот конечно погоди по седум месеци

Барди со помош на ВАР ја потврди победата на Леванте и ги турна Димитриевски и Рајо кон втора лига (ВИДЕО)

Енис Барди постигна гол по седим месеци и ја потврди победата на Леванте од 4-1 против Рајо Ваљекано, за гостите и Столе Димитриевски поразот значи дека 99% одат во Секунда

Леванте издвојува важна победа против Рајо Ваљекано. Домаќините славеа со 4-1 и направија значаен исчекор кон опстанок во Примера.

Со головите на Кампања и Везо, Леванте на пауза замина со предност од 2-0. Гарсија во 71. минута го врати Рајо во игра, но избраниците на Лопез не дозволија изненадување.

Џејсон реализираше за 3-1 во 85. минута, а Енис Барди ја потврди победата во последните мигови од мечот. Голот на Македонецот требаше да биде потврден со ВАР, па тој може конечно да се радува на погодок за Леванте по седум месеци.

Со овој триумф, Леванте сега има +5 во однос на зоната за испаѓање (Ваљадолид има и меч помалку), додека пак поразот значи дека Рајо и Столе Димитриевски 99% одат во втора лига. Тие имаат шест бода помалку од местата кои носат опстанок на две кола до крајот.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе