Барди: Албанец сум, но го давам максимумот за Македонија

Во интервју за балканскиот медиум „Супер Спорт“, Енис Барди зборува за македонската репрезентација и шансите да се пласираме на Европското првенство. 

Македонија е на 90 минути до пласман на Европското првенство, останува уште само мечот против Грузија. До него дојдовме по победата над Косово во Скопје, натпревар кој беше со посебни емоции за дел од македонските репрезентативци со албанска националност.
 
„Многу сме задоволни што успешно го поминавме мечот со Косово, но ништо не е готово. Имаме уште 90 минути квалификации. Уште пред мечот со Косово реков дека нашиот тим има повеќе искуство. Косово има многу силни индивидуалци. Ние влеговме на теренот за да го добиеме мечот како тим, не да играме индивидуално. Косово одигра добар натпревар, жал ми е за нив, но уверен сум дека наскоро ќе одат на Европско првенство“, вели Барди.
 
„Мислам дека нема место за еуфорија, свесни сме за важноста на мечот со Грузија. Мора да одиграме како и против Косово. Грузија нема фудбалери со ист квалитет како Косово, но 90 минути се во кои мораме да го дадеме максимумот“.
 
„Мечот со Косово за мене беше посебен. По мечот имав позитивни и негативни чувства. Секој фудбалер треба да го даде максиумот за тимот каде што игра. Јас сум Албанец и никој не може да го негира тоа, но сега го давам максимумот за Македонија. Никогаш не сме имале проблеми во репрезентацијата, се почитуваме сите меѓусебно и на теренот го даваме најдоброто од нас. Како тим можеме да направиме приказна каква што никој нема направено досега“.
 

Како што тргнало, на крај, кога ќе го оствариме сонот и конечно ќе влеземе во ЕУ, ќе бидеме нација X, со јазик Y, со националност Z? Кој ќе се радува на тоа?

повеќе

Зошто да не му веруваме на лидерот кој е на чело на колоната запатена кон ЕУ?

повеќе

Логиката е кога веќе се успеа со Преспанскиот договор, кога веќе отстапката е потпишана, зошто да не се направи тоа и со Бугарија.

повеќе