Французинот губел здив

Баерн соопшти: Кингсли Коман имаше операција на срцето

Кингсли Коман имал операција на срцето, „баварците" брифираат дека се работело за мал зафат и Французинот за неколку недели ќе треба да се врати на терените.

Во пресрет на дуелот со Бохум, Јулијан Нагелсман откри дека Кингсли Коман имал операција на срцето. „Баварците“ смируваат дека не се работи за толку сериозна ситуација како што звучи, се работело за мал зафат и Французинот за неколку недели ќе се врати на терените.

„Коман синоќа беше опериран. Имаше проблематичен ритам на срцето, неколку отчукувања повеќе. Од време на време, знаеше да остане без здив. Па затоа беше поставен на долгорочен ЕКГ мониторинг и сега решивме да го направиме овој зафат“ – вели тренерот на Баерн.

„Следната недела (вторник) ќе почне со кардио тренинг и не би требало да биде надвор од терените повеќе од две недели“.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе