Лига на шампиони

Баерн Минхен победи и во Москва, Интер одигра без голови против Шахтар (ВИДЕО)

Баерн Минхен со 2-1 го победи Локомотив во Москва, Интер може да жали што одигра меч без голови на гостувањето кај Шахтар, момците на Конте пропуштија убави шанси за триумф. 

Баварците ја оправдаа улогата на фаворит во Москва и дојдоа до планираните три бода. Шампионотповеде уште во 13. минута од натпреварот кога по една убава акција Горецка погоди со глава за 0-1.
 
Тој резултатот долго беше актуелен, во 70. минута домаќините изедначија преку Миранчук, но нивната радост не траеше долго.
 
Девет минути подоцна Кимих постигна интересен погодок за победа од 2-1 на Баерн Минхен.
 
Интер може да жали што не го победи Шахтар Доњецк, два пати ја погодуваа пречката од домашниот гол, а супер шанса пропушти и Лаутаро Мартинез.
 
Во првото полувреме најпрво Барела со шут од далечина ја погоди пречката, а неколку минути подоцна тоа го направи и Лукаку, со шут од слободен удар.
 
Во второто полувреме една одбиена топка дојде до Лаутаро Мартинез, но Аргентинецот од идеална прилика го промаши голот.

И покрај сета надеж што се роди со објавите за докажана ефикасност на неколку кандидати за вакцини за ковид-19, има долг пат пред нас што треба да се изоди за да се дојде до универзална и лесно достапна „вакцина за луѓето“. 

повеќе

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе