Бундеслига

Баерн Минхен му даде шест гола на Ајнтрахт во Франкфурт на стартот од новата сезона (ВИДЕО)

Ако се суди според првиот натпревар во Бундеслигата оваа сезона, би требало уште еднаш Баерн Минхен лесно да се прошета до титулата, толку моќно изгледаа вечерва фудбалерите на Нагелсман, победија со 6-1 кај Ајнтрахт во Франкфурт.

Потопот на Ајнтрахт беше најавен уште во петтата минута кога Кимих со прекрасен гол од слободен удар му донесе водство на Баерн Минхен од 1-0.
 
Само шест минути Павар постигна гол за предност од 2-0. Веќе беше јасно дека домаќините ги очекува убедлив пораз.
 
Во 29. минута Садио Мане го постигна својот деби гол за Баерн Минхен во Бундеслигата за водство од 3-0.
 
До крајот на првото полувреме погодоци постигнаа и Мусиала и Гнабри за 5-0 по само 45 минути игра.
 
По одморот во собелкувалната, Баерн Минхен ја тргна ногата од педалата за гас и престана да го полни противникот.
 
Во 64. минута Коло Муани постигна почесен гол за Ајнтрахт, а конечните 6-1 ги постави Мусиала со својот втор гол на мечот, овојпат погоди во 83. минута.
 

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе