Бундеслига

Баерн Минхен му даде шест гола на Ајнтрахт во Франкфурт на стартот од новата сезона (ВИДЕО)

Ако се суди според првиот натпревар во Бундеслигата оваа сезона, би требало уште еднаш Баерн Минхен лесно да се прошета до титулата, толку моќно изгледаа вечерва фудбалерите на Нагелсман, победија со 6-1 кај Ајнтрахт во Франкфурт.

Потопот на Ајнтрахт беше најавен уште во петтата минута кога Кимих со прекрасен гол од слободен удар му донесе водство на Баерн Минхен од 1-0.
 
Само шест минути Павар постигна гол за предност од 2-0. Веќе беше јасно дека домаќините ги очекува убедлив пораз.
 
Во 29. минута Садио Мане го постигна својот деби гол за Баерн Минхен во Бундеслигата за водство од 3-0.
 
До крајот на првото полувреме погодоци постигнаа и Мусиала и Гнабри за 5-0 по само 45 минути игра.
 
По одморот во собелкувалната, Баерн Минхен ја тргна ногата од педалата за гас и престана да го полни противникот.
 
Во 64. минута Коло Муани постигна почесен гол за Ајнтрахт, а конечните 6-1 ги постави Мусиала со својот втор гол на мечот, овојпат погоди во 83. минута.
 

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе