Германски Супер Куп

Баерн Минхен ја победи Борусија Дортмунд и го освои германскиот Супер Куп (ВИДЕО)

Интересен меч одиграа Баерн Минхен и Борусија Дортмунд кој го добија Баварците со гол на Кимих во финишот од мечот, победија со 3-2. 

Баерн Минхен имаше одличен старт на мечот, по половина час водеше со 2-0 со головите на Толисио и Милер.
 
Пред крајот на првото полувреме Бранд намали на 2-1, а по десет минути игра во вториот дел Халанд изедначи на 2-2.
 
Во 82. минута интересен гол даде Кимих со кој Баерн Минхен победи со 3-2 и го освои германскиот Супер Куп.

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе