Лига на шампиони

Баерн Минхен ја надигра и убедливо ја победи Барселона на Камп Ноу (ВИДЕО)

Баерн Минхен доминираше против Барселона на Камп Ноу и на крајот се радуваше на убедлва победа од 3-0. 

Баварците во моментов се пресилни за Барселона. Каталонскиот тим помина лошо на првиот натпревар без Меси во Лигата на шампионите.
 
Баерн Минхен многу лесно го доби дербито, можеше да биде и поубедливо.
 
Резултатот го отвори Томас Милер во 33. минута со шут од далечина. Со предност од 1-0 за Баварците заврши првото полувреме.
 
Во вториот дел двапати погоди Левандовски, двапати на сличен начин, топката од стативата се одбиваше кај него, па потоа тој реализираше.
 
Победа од 3-0 забележа и Јувентус кој му гостуваше на Малме. Трите гола беа постигнати во првото полувреме, Алекс Сандро, Дибала и Мората беа стрелци.
 
Челси со гол на Лукаку во второто полуврме го победи Зенит со 1-0.
 
Најмногу голови имаше на Ел Мадригал каде Виљареал и Аталанта одиграа 2-2.
 
Немаше голови на мечевите Динамо Киев - Бенфика и Лил - Волфсбург.
 
Претходно Манчестер јунајтед со 2-1 загуби од Јанг бојс, а Севиља и Салцбург одиграа 1-1.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе