Баерн Минхен го позајми Одриазола од Реал Мадрид

Баерн Минхен потпиша со Алваро Одриозола кој пристигнува на позајмица до крајот на сезоната од Реал Мадрид. 

Баерн Минхен потврди дека го ангажира Одриозола за остатокот од сезоната.
 
„Баерн Минхен потпиша со Алваро Одриозола на позајмица од Реал Мадрид до крајот на оваа сезона. Откако ги помина медицинските прегледи, 24-годишниот десен бек потпиша договор и ќе биде денеска дел од тренингот на тимот“, стои во соопштението на Баерн.
 
Претседателот Карл Хајнц Румениге вели дека Одриозола бил желба на нивниот тренер Флик.
 
„Следејќи ги интерните дискусии, се сложивме да ги почитуваме желбите на главниот тренер Ханси Флик и да ја засилиме дефанзивата, одлучивме да го ангажираме Алваро Одриозола. Среќни сме за засилувањето и благодариме на Реал Мадрид за пријателските и кооперативни разговори“, изјави Румениге.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе