Лига Европа

АЗ Алкмар има 13 фудбалери позитивни на ковид-19, но мечот со Наполи ќе се игра

Холандскиот клуб, АЗ Алкмар има дури 13 фудбалери позитивни на коронавирус, но ќе го играат натпреварот во четврток против Наполи во рамките на Лига Европа. 

АЗ Алкмар имаа прво осум фудбалери позитивни на ковид-19, а денеска пријавија уште пет случаи, вкупната бројка се искачи на 13. Најголемиот број од играчите се асимптоматски случаеви
 
Од клубот соопштија дека ќе го играат мечот со Наполи како што е планирано.
 
Во Неапол ќе патуваат со група од само 17 фудбалери, тоа се сите кои ги имаат на располагање во моментов, а нивните имиња ќе бидат соопштение во текот на утрешниот ден.
 
Натпреварот на Сан Паоло меѓу Наполи и АЗ Алкмар се игра во четврток од 18:55 часот.

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе