ЕВРО 2020

Автогол на Хумелс го реши големото дерби меѓу Франција и Германија (ВИДЕО)

Франција со 1-0 го доби дерби мечот против Германија, несреќниот Матс Хумелс си ја затресе сопствената мрежа. 

Франција и Германија одиграа добар меч, на високо квалитативно ниво иако беше постигнат само еден гол, а тој беше автогол.
 
Клучниот момент се случи во 20. минута кога Хумелс си ја затресе сопствената мрежа за водство на Франција од 1-0 што беше и конечен резултат.
 
По десет минути игра во второто полувреме Рабио ја погоди стативата, а веднаш потоа Гнабри промаши од идеална ситуација.
 
Во 67. Мбапе постигна убав гол, но му беше поништен поради офсајд. Во финишот од мечот ВАР поништи уште еден гол за Франција, овој пат стрелец беше Бензема, но во офсајд повторно беше Мбапе кој асистираше при погодокот.
 
Французите до крајот ја одржаа предноста и се радуваат на голем триумф во групата на смртта.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе