Списокот за мечевите со Австрија и Израел

Аврамовски доби повик од Ангеловски, се враќа и Ѓорѓев

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски денеска го објави списокот на фудбалери за дуелите со Австрија и Израел, на него се најде и најдобриот стрелец на Вардар, Даниел Аврамовски. 

Најдобриот стрелец во досегашниот дел од сезоната во домашното првенство, напаѓачот на Вардар, Даниел Аврамовски се најде на списокот на селекторот Игор Ангеловски за престојните мечеви со Австрија и Израел.
 
Во репрезентацијата се враќа и играчот на Грасхоперс, Никола Ѓорѓев. 
 
На списокот се и Висар Муслиу, Бобан Николов и Илија Несторовски кои се суспендирани за мечот со Австрија, ќе бидат во комбинација само за дуелот со Израел.
 
Го нема Аријан Адеми кои влече повреда и ќе ја искористи репрезентативната пауза да ја санира.
 

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе