Премиерлига

Атрактивни голови и убедлива победа, Манчестер Сити си замина со три бода од гостувањето кај Барнли (ВИДЕО)

Манчестер Сити немаше многу проблеми на гостувањето кај Барнли, избраниците на Пеп Гвардиола постигнаа два атрактивни погодока и стигнаа до убедлива победа од 1-4.

 

Цврстите и силни момци на Барнли често знаат да бидат незгодни, но вечерва избраниците на Дајч не можеа да сторат ништо против „граѓаните“. Не помогна ниту и тоа што играчите на Манчестер Сити се пресоблекуваа и подготвуваа во темница откако откажа осветлувањето во гостинската соблекувална, па на помош притрчаа луѓето од Амазон кои мораа да носат светилки.

Шампионот на Англија си замина од Трф Мор со три бода и убедлив триумф од 1-4. Габриел Жесус го отвори резултатот на средината од првиот дел, Бразилецот убаво пласираше на подалечната статива за 0-1. Истиот играч на стартот од вториот дел зголеми на 0-2, а во 68. минута од мечот падна уште еден добар погодок, Родри испрати проектил од врвот на шеснаесетникот за 0-3.

Марез во 87. минута зголеми на 0-4, а Брејди две минути подоцна постигна само почесен гол за Барнли.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе