Атлетико Мадрид

Атлетико и Челси си подадоа рака, Мората останува во Мадрид

Алваро Мората останува да игра за Атлетико Мадрид, во престојната сезона ќе го прави тоа како позајмен играч од Челси, а од следната ќе биде целосно откупен.

Челси и Атлетико се договорија, шпанскиот напаѓач ќе остане во Мадрид не само следната сезона, туку повеќе.
 
Оваа сезона Мората ќе игра во Атлетико како позајмен фудбалер, а следното лето ќе биде целосно откупен од Челси за вкупна сума од 55 милиони евра.
 
„Среќен сум, официјално е, сега имам време да се оддолжам со работа и голови за напорот на клубот и љубовта од навивачите“, напиша Мората на својот твитер профил.
 

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе