Серија А

Аталанта по две децении го победи Јувентус (ВИДЕО)

Со гол на Малиновски во финишот од натпреварот, Аталанта со 1-0 го победи Јувентус, тоа е и прва победа по две децении на тимот од Бергамо над старата дама. 

Јувентус доживеа нов удар во борбата за местата кои водат во Лигата на шампионите откако загуби на гостувањето кај Аталанта.
 
Мечот беше решен во 87. минута кога Малиновски шутираше, топката го удр Алекс Сандро, го промени правецот и заврши во мрежата на Счесни.
 
Аталанта претходно го имаше победено Јуве во февруари 2001 годна.
 
Осум голови имаше на мечот меѓу Лацио и Беневенто кокј го добија домаќините со 5-3. Ефикасно беше и на дуелот меѓу Болоња и Специја во кој славеа домаќините со 4-1.
 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе