Серија А

Аталанта нема да игра во Европа, Фиорентина обезбеди место во Конференциската лига

Фиорентина го победи Јувентус со 2-0 и го освои седмото место кое ја носи во Конференциската лига, Аталанта на свој терен загуби од Емполи и по подолго време не обезбеди излез во Европа. 

Со голови на Данкан во судиското продолжение од првото и Гонзалез во судиското продолжение од второто полувреме го победи Јувентус со 2-0 и го освои седмото место во Серија А.
 
Виолетовите ќе играат во Конференциската лига следната сезона, а место во Европа нема да има за Аталанта која заврши на осмата позиција по денешниот пораз од 1-0 на свој терен од Емполи.
 
Лацио освои бод против Верона играјќи 3-3. Тој бод беше доволен за да се заврши сезоната на петтото место на табелата со еден бод пред Рома.
 
И Лацио и Рома обезбедија место во Лига Европа.
 
Утре во Серија А главна ќе биде борбата за Скудетото, на Милан му треба бод од гостувањето кај Сасуоло, Интер игра дома против Сампдорија, се надева на своја победа и на пораз на градскиот ривал. Двата меча се од 18 часот.
 
Во вечерниот термин е битката за опстанок која ја водат Салернитана и Каљари. Салернитана го пречекува Удинезе, а Каљари гостува кај Венеција.
 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе