Лига на шампиони

Аталанта не издржа, Реал Мадрид со играч повеќе дојде до победа (ВИДЕО)

Реал Мадрид со гол на Менди во финишот од мечот дојде до победа на гостувањето кај Аталанта, Манчестер Сити со 2-0 го доби дуелот со Менхенгладбах кој се играше на Пушкаш Арена. 

Аталанта уште во 17. минута остана со играч помалку откако судијата можеби престрого му покажа директен црвен картон на Фрулер.
 
Реал Мадрид се мачеше да ја искористи предноста од фудбалер повеќе, тоа им успеа дури во 86. минута од мечот кога Менди постигна убав гол од далечина.
 
Вреди да се одбележи и потегот на Гасперини кој во игра го внесе Иличиќ во 56. минута, но во 86. го извади, Словенецот беше бесен на оваа одлука на тренерот.

Манчестер Сити со 2-0 победи против Борусија Менхенгладбах која важеше за домаќин на овој меч, но тој се играше во Будимпешта.
 
Тимот на Пеп Гвардиола постигна по еден гол во двете полувремиња, Бернардо Силва погоди во 29. минута, а Габриел Жесус во 65. минута. Манчестер Сити со овој резултат е многу блиску до пласман во четвртфиналето.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе