Серија А

Аталанта го надигра Милан на Сан Сиро, Интер киксираше против Удинезе (ВИДЕО)

Аталанта го надигра Милан на Сан Сиро и си замина со триумф од 0-3, Интер пропушти да биде зимски шампион откако одигра само 0-0 на гостувањето кај Удинезе.

Милан првиот дел од сезоната ќе го заврши на првото место на табелата и покрај тоа што избраниците на Пиоли вечерва загубија. Аталанта ги надигра „росонерите“ на Сан Сиро и си замина со победа од 0-3 и три бода.

Ромеро го отвори резултатот во 26. минута, дефанзивецот му побегна на својот чувар и со глава го матираше Донарума. На стартот од вториот дел, Кеси реагираше неспретно со лакт го удри Иличиќ во лице, а судијата покажата на белата точка. Иличиќ ја превзеде одговорноста и биеше од 11 метри за 0-2.

Во 77. минута беа решени сите дилеми, Ромеро убаво го проигра Запата, а напаѓачот по земја биеше за 0-3.

Поразот на Милан сепак не го искористи Интер, „нероаѕурите“ со триумф над Удинезе можеа да бидат зимски шампион но одиграа само 0-0 на „Дачија Арена“.

Избраниците на Конте прикажаа премалку, најсериозната шанса ја имаа по еден кикс на домаќините, но Мусо со фантастична одбрана го спречи Лаутаро Мартинез.

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе