Шалке

Асистенција на Чурлинов, пораз на Шалке (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец, Дарко Чурлинов асистираше за погодок на Шалке, но неговиот тим свој терен загуби со 2-1 од Карлсруе. 

Гостите поведоа уште во првата минута, а во 15. минута Чурлинов некако успеа да се снајде и да му додаде на неговиот соиграч Тероде кој изедначи на 1-1.
 
Чурлинов на теренот се задржа до 72. минута кога беше изваден од игра. Тогаш и негов соиграч заработи црвен картон.
 
Карлсруе во 88. минута постигна гол за победа. 
 

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе