Чемпионшип

Асистенција и одлична партија за Алиоски во победата на Лидс од 2-0 над Дерби (ВИДЕО)

Езгјан Алиоски прикажа одлична партија и забележа асистенција во дербито помеѓу Лидс и Дерби кое домаќините го добија со 2-0 и се зацврстија на врвот на табелата.

Мечот на „Еланд роуд“ се најде во центарот на вниманието на светската фудбалската јавност откако синоќешниот тренинг на Дерби морал на кратко да биде прекинат поради интервенција на полицијата која пристигнала да легитимира сомнително лице крај оградата, кое всушност било вработене во Лидс јунајтед.

Резултатот го отвори Руфи во 20. минута, напаѓачот доби одлична топка од Кларк во петерецот и биеше прецизно за 1-0.

Дилемите беа решени на стартот од вториот дел кога по една несигурна интервенција на гостинскиот голман, Алиоски одлично се снајде и спушти за Харисон кој од неколку метри ја затресе празната мрежа. Покрај асистенцијата, Македонецот имаше неколку добри потези и беше еден од подобрите играчи на „белите“ на теренот.

 

Со овој триумф, Лидс се зацврсти на врвот на табелата и има 54 бода по 27 одиграни кола.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе