Арсенал

Артета: Јас сум вистинскиот човек за Арсенал и ќе го покажам тоа

И покрај лошата сезона во која е можно Арсенал воопшто да не избори место во Европа, Артета смета дека тој е вистинскиот човек за да биде тренер на топчиите и тоа ќе го покаже на теренот.

Артета е под притисок, голема е веројатноста да добие отказ по крајот на сезоната. Тимот синоќа беше елиминиран од Лигата на шампиионите, а во Премиерлигата е на деветтото место кое не носи во Европа.

По вчерашниот меч тој беше запрашан дали смета дека е вистинскиот човек за тренер на Арсенал.

„Не би седел тука ако не го мислам тоа. Ќе видите. Тоа не е нешто што се кажува со зборови, туку се покажува на теренот“, изјави Артета.

„Секогаш чувствувам притисок бидејќи сакам да го направам најдоброто за тимот, за сите кои ме поддржуваат, за фановите.... Ова е големо разочарување за нас бидејќи се обидовме со сите сили да влеземе во финалето“.

„Работата на сите е под лупа. Тоа е нормално“.

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе