ФА Куп

Арсенал преку Борнмут до осминафиналето во ФА Купот (ВИДЕО)

По три нерешени средби во серија, Арсенал конечно победи, во меч од ФА Купот го совлада тимот на Борнмут на негов терен. 

Тимот на Артета тргна фуриозно, уште во петата минута поведе со 1-0 со гол на Сака кој ја заби топката под пречката на домаќините.
 
Само 20 минути подоцна веќе беше 2-0, по една убава акција Сака асистираше до Нкетиа кој беше стрелец на вториот гол.
 
Овој резултат беше актуелен се до 94. минута кога Сариџ постигна гол за Борнмут за 2-1. Имаше уште четири минути од судиското продолжение но домаќините не успеаа да направат сензационално враќање.
 
Во осминафиналето од ФА Купот Арсенал ќе му гостува на Портсмут.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе