ФА Куп

Арсенал по 14. пат го освои ФА Купот, Обамејанг е херојот на топчиите (ВИДЕО)

Арсенал го освои ФА Купот, Микел Артета дојде до првиот трофеј како тренер на топчиите, Челси почна одлично но потоа прими два гола, Обамејанг е херојот на мечот.

Лондонското дерби за трофејот од ФА Купот му припадна на Арсенал, оваа победа значи и пласман во Лига Европа за тимот на Микел Артета.

Ова беше 14. трофеј за Арсенал во ФА Купот, никој нема освоено повеќе трофеи од нив во ова натпреварување.

Микел Артета е првиот човек кој го освил ФА Купот со Арсенал и како капитен и како тренер.

Челси имаше одличен старт на мечот, по само пет минути игра Пулишиќ даде гол за водство од 1-0.

Во 28. минута Обамејанг избори пенал и реализираше од белата точка за израмнување на резултатот на 1-1.

По дваесетина минути игра во второто полувреме Обамејанг постигнува уште еден гол за комплетен пресврт и водство на Арсенал од 2-1.

Работите за Челси станаа уште потешки кога во 73. минута Ковачиќ престрого доби втор жолт картон и беше исклучен од игра.

За жал натпреварот изобилуваше и со повреди и на двете страни.

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.