ФА Куп

Арсенал по 14. пат го освои ФА Купот, Обамејанг е херојот на топчиите (ВИДЕО)

Арсенал го освои ФА Купот, Микел Артета дојде до првиот трофеј како тренер на топчиите, Челси почна одлично но потоа прими два гола, Обамејанг е херојот на мечот. 

Лондонското дерби за трофејот од ФА Купот му припадна на Арсенал, оваа победа значи и пласман во Лига Европа за тимот на Микел Артета.
 
Ова беше 14. трофеј за Арсенал во ФА Купот, никој нема освоено повеќе трофеи од нив во ова натпреварување.
 
Микел Артета е првиот човек кој го освил ФА Купот со Арсенал и како капитен и како тренер.
 
Челси имаше одличен старт на мечот, по само пет минути игра Пулишиќ даде гол за водство од 1-0.
 
Во 28. минута Обамејанг избори пенал и реализираше од белата точка за израмнување на резултатот на 1-1.
 
По дваесетина минути игра во второто полувреме Обамејанг постигнува уште еден гол за комплетен пресврт и водство на Арсенал од 2-1.
 
Работите за Челси станаа уште потешки кога во 73. минута Ковачиќ престрого доби втор жолт картон и беше исклучен од игра.
 
За жал натпреварот изобилуваше и со повреди и на двете страни.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе