Премиерлига

Арсенал немоќен, Шефилд јунајтед слави голема победа против „топчиите“ (ВИДЕО)

Шефилд јунајтед со минимални 1-0 ја доби пресметката со Арсенал, „топчиите" одиграа под очекувањата па поразени се враќаат од гостувањето кај повратникот во елитата.

Во последниот натпревар од 9. коло во Премиерлигата, Шефилд јунајтед со 1-0 славеше против Арсенал. „Топчиите“ имаа уште едно очајно издание во гости, понудија премалку, а домаќините со машка и пожртвувана игра стигнаа до три бода.

Клучниот момент на мечот се случи по половна час игра. Од корнер, топката беше нафрлена на подалечната статива, О'Конел спушти пред голот каде Мусе осамен рутински ја затресе мрежата на Лено.

Само неколку минути пред водството на домаќините, Арсенал имаше 100% шанса, но рекордното засилување Пепе промаши зицер од пет метри.

На мечот имаше и спорен момент и очигледен пенал за „топчиите“ поради влечење, но ниту судијата Мајк Дин се огласи ниту пак беше корегиран од ВАР собата.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе