Премиерлига

Арсенал немоќен, Шефилд јунајтед слави голема победа против „топчиите“ (ВИДЕО)

Шефилд јунајтед со минимални 1-0 ја доби пресметката со Арсенал, „топчиите" одиграа под очекувањата па поразени се враќаат од гостувањето кај повратникот во елитата.

Во последниот натпревар од 9. коло во Премиерлигата, Шефилд јунајтед со 1-0 славеше против Арсенал. „Топчиите“ имаа уште едно очајно издание во гости, понудија премалку, а домаќините со машка и пожртвувана игра стигнаа до три бода.

Клучниот момент на мечот се случи по половна час игра. Од корнер, топката беше нафрлена на подалечната статива, О'Конел спушти пред голот каде Мусе осамен рутински ја затресе мрежата на Лено.

Само неколку минути пред водството на домаќините, Арсенал имаше 100% шанса, но рекордното засилување Пепе промаши зицер од пет метри.

На мечот имаше и спорен момент и очигледен пенал за „топчиите“ поради влечење, но ниту судијата Мајк Дин се огласи ниту пак беше корегиран од ВАР собата.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе