Премиерлига

Арсенал конечно победи, Манчестер Сити подобар од Лестер (ВИДЕО)

Арсенал ја оствари првата победа и го постигна првиот гол откако со 1-0 го совлада Норич, Манчестер Сити со истиот резултат славеше на гостувањето кај Лестер. 

По трите порази во првите три кола во кои не постигнаа ниту гол, Арсенал конечно се израдува на првата победа откако со 1-0 го добија Норич.
 
Единствениот погодок го постигна Обамејанг во 66. минута од натпреварот.

Манчестер Сити со три бода се враќа од тешкото гостување кај Лестер, победи со 1-0.
 
Бернардо Силва во 62. минута го постигна победничкиот гол за тимот на Пеп Гвардиола.

Вулвс со 2-0 победи на гостувањето кај Ватфорд, Брајтон со 1-0 славеше гостинска победа кај Брентфорд, немаше голови на дуелот меѓу Саутемптон и Вест Хем.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе