Премиерлига

Арсенал им се врати победите, Њукасл падна на Емирати (ВИДЕО)

По поразот од Ливерпул, Арсенал им се врати на победите и на атакот кон топ четири позициите, овојпат топчиите го совладаа Њукасл со 2-0. 

Арсенал беше подобар во текот на целиот меч, Њукасл повремено се обидуваше да го загрози одлучниот Рамсдејл.
 
Отпорот на гостите беше срушен во 56. минута кога Сака погоди за водство од 1-0.
 
Десет минути подоцна Мартинели реализираше за 2-0, што беше и конечен резултат на мечот.

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе