Арсенал

Арсенал го потврди трансферот на Одегард од Реал Мадрид

Мартин Одегард е нов фудбалер на Арсенал, овојпат Норвежанецот доаѓа на перманентен трансфер од Реал Мадрид кој за оваа продажба ќе заработи повеќе од 40 милиони евра. 

Вториот дел од минатата сезона Одегард го играше на позајмица во Арсенал и ги убеди топчиите комплетно да го откупат.
 
Тоа се случи ова лето, Арсенал го купи Одегард д Реал Мадрид за околу 40 милиони евра плус бонуси.
 
„Мартин Одегард ни се приклучи на перманентен трансфер од Реал Мадрид. Тој ќе го носи дресот со бројт осум“, е дел од соопштението на Арсенал.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе