Премиерлига

Арсенал го победи Лестер на негов терен (ВИДЕО)

Арсенал освои три важни бода од гостувањето кај Лестер кој беше фаворит во овој дуел, топчиите губеа со 1-0, но на крајот славеа со 3-1. 

Лестер имаше фантастично отварање на мечот, Тилеманс уште во шестата минута донесе водство од 1-0.
 
Но, Арсенал имаше идеален завршеток на првото полувреме, најпрво Давид Луиз изедначи на 1-1, а потоа Лаказет од пенал погоди за комплетен пресврт и водство од 2-1.
 
По седум минути игра во второто полувреме, Пепе ги постави конечните 3-1.
 
Во другиот меч од 13 часот, Кристал Палас и Фулам одиграа без голови.

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе