Бил како мало дете во Луна парк

Арнаутовиќ објасни зошто не успеал во Интер: Голем договор, голем град... поважни ми беа колите, ноќниот живот

Марко Арнаутовиќ се спореди со мало дете во Луна парк кога пристигнал во Интер и Милано, вели дека фудбалот му бил во втор план па затоа не успеал во дресот на „нероаѕурите".

Фудбалерот од Австрија минатото лето пристигна во Болоња за својата втора авантура во Серија А, откако во сезоната 2009/10, беше дел од Интер. Марко Арнаутовиќ тогаш пристигна како голем талент, но не се снајде и по само 12 месеци си замина.

„Во Интер бев како дете во Луна парк. Голем договор, голем град, големи шампиони околу мене. Фудбалот ми беше во втор план, поважни ми беа колите, да излезам, да прошетам, ноќниот живот“ – вели Марко Арнаутовиќ во разговор со медиумите од Италија.

„Дури по шест месеци почнав да се фокусирам на фудбалот. По тој ицидент во Абу Даби (задоцнил неколку пати на тренинг/обврски), Жозе Мурињо убаво објасни неколку работи па почнав да бидам посериозен“.

Тој беше дел од составот кој испиша историја и ја освои „триплетата“, но напаѓачот не се гледа себеси така.

„Никогаш не сум велел дека ја имам освоено тројната круна. Да, бев дел од тој тим, но само 2%, би рекол како навивач...“

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе