Возбудлив пријателски натпревар во Дортмунд

Аргентина требаше да губи со 3-4 нула, па среќно се избори за реми против Германија (ВИДЕО)

Германија и Аргентина одиграа возбудлив меч во Дортмунд, гостите доминираа во првиот дел можеа да водат со три или четири гола, но гостите се изборија за 2-2 со одлична игра во последниот половина час.

Двата великана го искористија овој прозорец на УЕФА да ги одмерат силите и да испробаат некои нови играчи. Избраниците на Лев беа извонредни во првиот дел, целосно го надиграа противникот и поведоа со 2-0 со погодоците на Гнабри и Хравец.

„Панцерите“ беа подобри и на стартот од вториот дел, можеа да водат со три или четири гола, но откако не ги искористија своите шанси, казната стигна.

Аргентина ја промени формацијата, играчите кои влегоа од клупата донесоа енергија, па „гаучосите изедначија намалија преку Аларио во 65. минута.

Гостите потоа со доза на среќа стигнаа до изедначување во 85. минута. Окампос биеше, топката минимално го закачи Џан, но доволно за го измами Тер Штеген и да заврши крај стативата за 2-2.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат.

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.