Копа Америка

Аргентина ја помина Венецуела и закажа полуфинале со Бразил! (ВИДЕО)

Аргентина со 2-0 ја победи Венецуела и обезбеди пласман во полуфиналето од Копа Америка каде ќе игра против домаќинот Бразил. 

Аргентина одигра уште еден неубедлив натпревар, но си ја заврши задачата, ја совлада селекцијата на Венецуела и обезбеди место меѓу четирите најдобри.
 
Резултатот беше отворен рано, уште во десетата минута Лаутаро Мартинез најдобро се снајде во шеснаесетникот на Венецуела и постигна гол за водство на Аргентина од 1-0.
 
Во продолжението Венецуела јалово се обидуваше да изедначи, Аргентина се обидуваше преку контри, но не се случуваше ништо возбудливо.
 
Прашањето за победникот беше решено на 15 минути до крајот кога Ло Келсо искористи еден кикс на голманот на Венецуела и постигна гол за конечни 2-0.
 
Во полуфиналето Аргентина ќе игра против најголемиот ривал Бразил кој е главен фаворит за трофејот од Копа Америка.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе