Копа Америка

Аргентина ја освои бронзата на Копа Америка (ВИДЕО)

Аргентина со 2-1 го победи Чиле во малото финале на Копа Америка и го освои третото место на континенталниот турнир. 

Селекторот на Аргентина конечно реши да стартува со Дибала како еден од офанзивната линија и многу брзо вроди со плод.
 
Аргентина поведе уште во 12. минута Меси асистираше до Агуеро кој постигна гол за водство од 1-0.
 
Десет минути подоцна веќе беше 2-0, овој пат Дибала даде гол и покажа дека местото му е во стартниот тим на Аргентина.
 
Во 37. минута се случи инцидент, по еден дуел Медел се изнервира и влезе во физички дуел со Меси, судијата и на двајцата им покажа црвени картони иако се чинеше дека Аргентинецот престрого беше исклучен.
 
По десетина минути игра во вториот дел беше досуден пенал за Чиле кој беше потврден и од ВАР, сигурен реализатор беше Видал кој намали на 2-1.
 
До крајот Чиле се обидуваше да изедначи, но Аргентина можеше и да дојде до поубедлива победа.
 
На крајот Аргентина заслужено се радува на бронзата од Копа Америка.
 

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе