Ла Лига

Араухо во 90. минута ја спаси Барселона од пораз на Камп Ноу од Гранада (ВИДЕО)

Барселона беше блиску до шокантен пораз од Гранада на свој терен, но во самиот финиш Араухо постигна гол за конечни 1-1. 

Гранада поведе со гол на Дуарте уште во втората минута од натпреварот. Барселона беше во негатива, но имаше цел меч да го сврти резултатот.
 
Каталонците со сите сили се обидуваа да постигнат гол, особено во второто полувреме кога го зголемија интензитетот на напади.
 
Тоа конечно се случи во 90. минута кога Араухо постигна гол со глава за израмнување на 1-1.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе