Ла Лига

Ансу Фати се врати со гол, Барселона конечно победи убедливо (ВИДЕО)

Барселона конечно забележа убедлива победа откако го овлада Леванте 3-0, по долгата пауза Ансу Фати се врати на теренот и веднаш постигна гол. 

Куман може малку да здивне, неговата Барселона денеска дојде до лесен триумф над Леванте. Енис Барди поради повреда не беше во тимот на гостите.
 
Барса тргна фуриозно, во шестата минута Депај даде гол за водство од 1-0, а само осум минути подоцна Лук де Јонг постигна гол за 2-0.
 
Овој резултат долго беше актуелен. Во 81. минута Ансу Фати доби шанса, големиот талент кој цела година беше надвор од теренот поради повреда. 
 
На Фати му требаа само десет минути да се запише во листата на стрелците, постигна гол и ги постави конечните 3-0.
 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе