Лига на шампиони

Англиско финале во ЛШ, Челси го надигра и го победи Реал Мадрид (ВИДЕО)

Челси со 2-0 го победи Реал Мадрид и со вкупни 3-1 се пласираше во фналето од Лигата на шампионите, тимот на Томас Тухел доминираше на Стемфорд Бриџ и можеше да слави и многу поубедлива победа. 

Челси против Манчестер Сити ќе игра во финалето од Лигата на шампионите, ново англиско финале во најсилното клупско натпреварување.
 
По ремито во Мадрид, Реал се надеваше дека можеби ќе победи во Лондон, но не само што не се случи тоа, туку кралскиот клуб не беше ни блиску до триумф.
 
Челси ја имаше апсолутната доминација, создаде многу шанси за гол, а искористи две.
 
Резултатот беше отворен во 28. минута кога Вернер искористи една одбиена топка и лесно со глава ја смести во празната мрежа за водство на Челси од 1-0.
 
Следуваа повеќе зицери на Челси, имаа и статива и неколку можности еден на еден.
 
Се беше отворено до 85. минута кога по асистенција од Пулишиќ, Маунт ги постави конечните 2-0 и ги реши сите дилеми околу победникот.
 
Челси заслужено се радува на финале во Лигата на шампионите кое е второ по ред за Томас Тухел.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе