Квалификации за ЕП 2020

Англија ја растури Чешка, Португалија не даде ни гол против Украина (ВИДЕО)

Англија со убедливи 5-0 ја растури Чешка, Португалија одигра само 0-0 против Украина, Франција со 4-1 ја совлада Молдавија.

Англија немаше милост кон чешка на стартот од квалификациите за Европското првенство 2020, победија со 5-0, а во главната улога беше Рахим Стерлинг.
 
Стерлинг постигна хет-трик, еднаш реализираше Хари Кејн кој погоди од пенал, последниот гол Чесите сами си го дадоа, Калаш ја погоди сопствената мрежа.
 
Португалија со Кристијано Роналдо не успеа да ја победи Украина во Лисабон, натпреварот заврши 0-0.
 
Проблем немаше Франција која со 4-1 славеше во Молдавија, по еден гол дадоа Гризман, Варан, Жиру и Мбапе.
 
Турција со 2-0 славеше на гостувањето кај Албанија, Јилмаз и Чалханоглу беа стрелци на головите.
 
Со 2-0 победи и Исланд во Андора, а изненадување направи Луксембург кој со 2-1 беше подобар од Литванија.

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе

Додека Бугарите се убедуваат себеси и нас дека Гоце Делчев бил Бугарин, да се потсетиме на некои од Гоцевите искажувања, кои ја одразуваат неговата големина и неговото визионерство.

повеќе