Квалификации за СП 2023

Англија ја наполни мрежата на Македонија, пораз од 8-0 на фудбалерките

Македонската женска фудбалска репрезентација со тежок пораз од Англија ги почна квалификациите за Светскокто првенство 2023, загубивме со 8-0. 

Англија е апсолутен фаворит во нашата група, поразот е очекуван, но е премногу висок.
 
Првиот гол го примивме од Тон во 12. минута, потоа одолевавме на нападите на Англичанките се до 42. минута кога Вајт зголеми на 2-0. До крајот на првиот дел Живиќ си постигна автогол, на полувремето се замина со 3-0 за Англија.
 
Следниот гол го примивме од Вајт во 67. минута, а десет минути подоцна Ингланд зголеми на 5-0, следуваше нов автогол, овој пат на Коларовска за 6-0.
 
Кога се чинеше дека со овој резултат ќе заврш мечот, Англија погоди во 90. Ингланд и 91. минута Мид за победа од 8-0.
 
Во следното коло Македонија ја пречекува Австрија која со 8-1 ја совлада Летонија. Мечот се игра на 21. септември.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе