Македонија ги доби противниците во Лигата на нации

Ангеловски по ждрепката во Амстердам: На секој натпревар ќе одиме на три бода, целта е првото место

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски ја прокоментира ждрепката во Лигата на нации, вели дека можеме рамноправно да се носиме со сите и порача дека целта е првото место во групата.

Вечерва во Амстердам беа одредени групите за новата сезона од Лигата на нации. Во циклусот 2020/21, Македонија ќе биде дел од Лига Ц, a денешната ждрепка не смести во Група 2, заедно со Грузија, Естонија и Ерменија.

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски вели дека можеме со сите да се носиме и порача дека целта е првото место.

„Со оглед на нашиот квалитет, игрите кои ги прикажавме изминатиов период и остварените резултати, целта на Македонија ќе биде да се бориме за првото место, но во овој момент сиот фокус ни е насочен кон натпреварот со Косово“ – вели Ангеловски.

„Во минатото, многупати покажавме дека можеме рамноправно да се носиме со било кој противник, а така ќе биде и сега. Одиме да го освоиме првото место. На хартија пртовниците не се атрактивни, но поседуваат квалитет. Сепак, не стравуваме од никого и на секој натпревар ќе одиме на три бода“.

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе