Македонија ги доби противниците во Лигата на нации

Ангеловски по ждрепката во Амстердам: На секој натпревар ќе одиме на три бода, целта е првото место

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски ја прокоментира ждрепката во Лигата на нации, вели дека можеме рамноправно да се носиме со сите и порача дека целта е првото место во групата.

Вечерва во Амстердам беа одредени групите за новата сезона од Лигата на нации. Во циклусот 2020/21, Македонија ќе биде дел од Лига Ц, a денешната ждрепка не смести во Група 2, заедно со Грузија, Естонија и Ерменија.

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски вели дека можеме со сите да се носиме и порача дека целта е првото место.

„Со оглед на нашиот квалитет, игрите кои ги прикажавме изминатиов период и остварените резултати, целта на Македонија ќе биде да се бориме за првото место, но во овој момент сиот фокус ни е насочен кон натпреварот со Косово“ – вели Ангеловски.

„Во минатото, многупати покажавме дека можеме рамноправно да се носиме со било кој противник, а така ќе биде и сега. Одиме да го освоиме првото место. На хартија пртовниците не се атрактивни, но поседуваат квалитет. Сепак, не стравуваме од никого и на секој натпревар ќе одиме на три бода“.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе