По тешкиот пораз во Ереван

Ангеловски: Грешевме сите, јас, фудбалерите, судиите

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски вината во поразот не ја гледа само во киксовите на Столе Димитриевски, вели дека и самиот тој е виновен за загубениот меч.

Добрата серија на Македонија прекина во Ереван каде Ерменија буквално не нокаутираше со резултат од 4-0. Три од погодоците се катастрофални грешки на голманот Столе Димитриевски. Можеби се ќе беше поинаку ако при водство на домаќините од 1-0, судијата свирнеше чист пенал врз Енис Барди.
 
„Вечерва многумина грешеа, почнувајќи од мене, па преку фудбалерите, до судиите. Сето тоа е причина за убедливиот пораз. Столе не е виновен, јас сум виновен, јас го бирам тимот, нема потреба да се обинуваат фудбалерите, јас сум виновен“, изјави Ангеловски.
 
Не калкулиравме, овој меч беше важен за нас. Ерменија беше мотивирана, одигра одлично и честитки за нив. Нашите индивидуални грешки беа решавачки, но имаме уште два меча за кои треба да се подготвиме добро и да ја завршиме работата“.
 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе