Олимписки игри

Андоновски ја предводеше селекцијата на САД до убедлив триумф над Нов Зеланд

Женската фудбалска репрезентација на САД убедливо со 6-1 ја совлада селекцијата на Нов Зеланд и ја оствари првата победа на Олимпискитет игри. 

За разлика од дуелот со Шведска, САД одигра многу подобар меч против Нов Зеланд, па селекторот Влатко Андоновски има причини за задоволство.
 
САД доминираа во текот на целиот меч, а серијата беше отворена уште во деветата минута со гол на Лавел, до крајот на првиот дел погоди и Хоран за 2-0.
 
Во 63. минута Ерцег си постигна автогол за убедливо водство на САД од 3-0, но девет минути подоцна Нов Зеланд преку Хасет намали на 3-1.

И најмалата надеж за Нов Зеланд беше убиена во 80. минута кога Прес погоди за 4-1, Морган на три минути до крајот погоди за 5-1, а конечните 6-1 ги постави Бот со автогол.

Претходно во оваа група Шведска ја победи Австралија со 4-2.
 
По две одиграни кола прва е Шведска со шест бода, по три имаат САД и Австралија, Нов Зеланд е без бодови. Пласман понатаму обезбедуваат најдобрите две од секоја група и две најдобри третопласирани од трите групи.
 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе