АМС нема да има претставник на утрешното собрание на ФФМ, бара усогласување на статутот

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски најави дека нивен претставник нема да присуствува на утрешното генерално собрание на ФФМ и побара од фудбалските власти да го усогласат статутот со законот за спорт.

Утре во Охрид ФФМ ќе одржи собрание на кое треба да биде избран Муамед Сејдини за нов претседател на федерацијата. Но, на денешна прес конференција АМС најави дека нема да има свои претставник.
 
Тие веќе некое време бараат од ФФМ да го усогласи статутот со законот за спорт. Според фудбалската федерација промените кои треба да се направат не се во согласност со статутите на УЕФА и ФИФА. 
 
АМС од ФФМ бара да ги направат статутарните промени пред почетокот на собранието, во спротивно ќе го сметаат за нелегитимно.
 
„Не сакаме да преудицираме, ќе почекаме да видиме што ќе се случи на собранието на ФФМ, доколку не го направат тоа како што треба, АМС ќе ги преземе сите мерки, а постои можност и за одземање на решението за дејност спорт. Обврска на сите национални федерации е да го усогласат статутот со законот за спорт “, изјави директорот на АМС, Дарко Каевски. 
 
Војната меѓу АМС и ФФМ кулминира во овој период, конечната разврска се очекува во престојниот период.
 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе